DANINA DIECEZJALNA ROK 2023

Okres wielkiego postu, to również czas, w którym składana jest tzw. „danina diecezjalna”. To obowiązek, z którego wywiązuje się każda parafia miedzy innymi na rzecz instytucji Archidiecezji Poznańskiej takich jak: ASD, Muzeum, Archiwum, Katedra, Dom Ks. Emerytów, Caritas itd.
Danina naliczana jest od liczby mieszkańców parafii, również też tych, którzy deklarują swoją przynależność do parafii a nic poza pustymi słowami z tego nie wynika.

Tak jak również wbrew kłamliwym i oszczerczym opiniom, przekazywanym przez media wrogie kościołowi, cała społeczność parafii, czyli wszyscy mieszkańcy na terenie parafii, bez względu na to, czy mają z kościołem coś wspólnego, czy zupełnie nic, opodatkowana jest również przez Urząd Skarbowy. To tak na marginesie ku woli informacji, że kościół ma same tylko przywileje i nie płaci żadnych podatków.
Nie wspomnę już o własnej osobie, jestem również osobiście uczciwym płatnikiem podatku od moich dochodów.
Zdaje sobie doskonale sprawę, że w tym roku wobec różnych trudności ekonomicznych i inflacji, jest to dla Waszych budżetów rodzinnych spore wyzwanie.
Wiem jednak i znam Wasze ofiarne serca, które zatroskane są ciągle o dobro swojej wspólnoty parafialnej, że jak już to bywa od wielu lat, mogę liczyć na Wasze finansowe wsparcie.

Podczas ostatniego sprawozdania i posumowania finansowego na koniec ubiegłego roku, mówiłem, że po zakończonych pracach remontowych wchodzimy w nowy rok z długiem. Bardzo się cieszę i dziękuję, ale nie mamy już żadnego długu, gdyż znalazła się osoba, która cały dług spłaciła jednym przelewem. Jeszcze raz za ten prezent noworoczny dziękuję.
Mówiłem też o planach inwestycyjnych. Ostania rzecz do zrobienia w naszej świątyni, ważna szczególnie teraz ze względu na jej ogrzewanie – to nowe okna.
Sprawa jest o tyle trudniejsza, że istniejące już witraże, które są piękne, a po drugie stanowią wartość zabytkową, trzeba osadzić w nowej konstrukcji okna, które będą wykonane z aluminium i podwójnej szyby, stanowiących izolację i zaporę dla zimna, ale także wreszcie ochronę zabytkowych witraży. Jeżeli mamy to zrobić, to założenie jest takie jak do tej pory, a więc solidnie, dlatego takie i zarazem kosztowne materiały.
Takie rzeczy robi się jak już, to na pokolenia.
Koszt takiego jednego okna to ok. 15 tys. zł. Sumując wszystkie okna wychodzi nam kwota ok. 100 tys. zł.
To, czy to zrobimy, zależy już tylko i wyłącznie od Waszej ofiarności, ponieważ w tym przypadku nie dostaniemy już żadnej dotacji, gdyż na wcześniejsze remonty wykorzystaliśmy 100% możliwości.
Możemy więc cierpliwie zbierać fundusze na kolejne okna i je montować. Jeżeli więc zechcecie Szanowni Państwo dołączyć ofiarę, zaznaczając wyraźnie jej wielkość, do ofiary daniny diecezjalnej, będę bardzo wdzięczny, informując Was i pokazując kolejne nowe okno.
Za zrozumienie i Waszą ofiarność już dzisiaj dziękuję.
Ofiary na daninę diecezjalną można składać w kopercie, wyłożone są one z tyłu kościoła, lub tez przelewać na konto parafialne z zaznaczeniem jej celu. Przypominam, że przy przelewie bankowym, powyższą kwotę jako darowiznę można odliczyć od podatku. Na koniec w sferze marzeń, mówią, że za nie karzą i każdy ma do nich prawo, również proboszcz – gdyby koszt tych okien rozłożyć na wszystkie rodziny parafii, to wyszło by 70 zł.
Lub też status finansowy niektórych rodzin, z czego bardzo się cieszę, nie zazdroszczę i życzę wszystkiego najlepszego, przynajmniej trzykrotnie przerasta możliwości tych 7 okien i nie stanowił by najmniejszego problemu finansowego w budżecie rodzinnym. Ale to tylko moje marzenia, chociaż, jak są szczere czasem się spełniają.